Архів блогу

вівторок, 2 жовтня 2018 р.


Трохи ремонту...

Repair power supply, led drivers and other...








 Імпульсний блок живлення з ШІМ контролером – TL494, півмостовим перетворювачем та вихідними 12В, 20А. Несправність проявлялась дзижчанням при тривалій роботі. Контроль вихідних параметрів показав повну працездатність джерела, недоліків виявлено не було. Внутрішній огляд показав доволі високу щедрість східних колег на термопасту, яка була без жалю нанесена на контакти тепловідводів, а за одне й на контакти плати. Місце розташування (виводи випрямного діоду) та стан (на картинці видно фрагмент, певно, кристалізації термопасти) навів на думку про утворення паразитних коливань за рахунок паразитної ємності висохлої пасти. Даних про нестандартне використання термопасти в якості покриття плат та електричні параметри такого покриття не зустрічав, тому все то діло було відшкрябане та відмите.

  Подальший тест навантаження блоку в діапазоні 1 – 20А не показав відхилень в роботі  та сторонніх звуків, ремонт завершено. Та не так сталось, як гадалось, через деякий час блочок знову дав про себе знати дзижчанням вже трохи іншої тональності. Емпіричним шляхом було виявлено шум обмоток силового трансформатору та прийнято рішення про залиття трансу компаундом. В цей же час, випадково в інтернеті був випадково зафіксований подібний блок живлення,який намагався ремонтувати один із західних блогерів "https://www.youtube.com/watch?v=gHBpDxf6eVA". Дефект в тому блокові був інакший, але силовий трансформатор був залитим чорною гидотою з невідомої речовини, що наштовхнуло на правильний напрям думок по вирішенню проблеми. Після повтору подібного дійства (залиття трансу компаундом) признаків жужжання виявлено не було.
Загалом такі power supplies «потужні сомплі» досить надійні, конструктив роками підтверджує своє вдале виконання.  Регулювання вихідної напруги, можливість зміни вихідної потужності мінімальними вкладеннями ствоюють гарний простір для всіляких радіолюбительських збочень, що власне й можна спостерігати на даних сторінках.


  Електронний баласт світлодіодних ламп, а точніше драйвер світлодіодних лінійок. Використовується в світильниках типу «денне світло» де замість скляних туб люмінесцентних ламп вмонтовані лінійки світлодіодів.

  Огляд показав непрацездатність драйвера (так, дякую «капітане очевидність»). Мала кількість елементів та наявність мікросхеми SIC9555A, підключеної через резистивний подільник до випрямленої мережної напруги, наштовхували на думку про остаточне й безповоротне завершення трудової діяльності девайсу.  Все ж потрібно було остаточно переконатись та й пішов питати до великого і могутнього гугла, що то за м\с стоїть і приємно здивувався коли знайшов рідний даташит.  Чогось особливого дійство не дало, схема увімкнення майже з даташиту, але перед очами була картинка з назвами контактів м\с драйвера.
  Працездатність м\с можна перевірити подавши прямо на м\с напругу її живлення та дивлячись в цей момент на осцилограф який підключений до виводу DRN. На диво SIC9555 почала дригати ніжками в момент подачі живлення, тобто на екрані осцилографа можна було побачити короткочасну купку імпульсів з амплітудою напруги живлення. Значить м\с все ж не зовсім дохла і намагається стартувати. Вивчивши веселі картинки з даташиту, подумалось, що м\с не така вже й проста, а має встроєні захисти від перевантаження, перенапруги, недонапруги… 
  Наступним було підключення всього драйверу в мережу разом із навантаженням та заміром напруги живлення м\с, який показав вольти причому в допустимих межеах, відхилення було 0,5В в меншу сторону. Тоді було вирішено подати живлення окремо… Світлодіоди блимнули, а драйвер почав виконувати мелодію рестарту ШІМ контролера (характерне цокання, попискування з сталою частотою приблизно раз в секунду). Почалось колупання небагаточисельних елементів плати. Першими були конденсатори, які показували своє ріднє відхилення ємності в +-20%, а точніше в – 20%. Варто відзначити, що всі три електролітичних конденсатора були різних виробників.    Підкидання іншого конденсатору живлення м\с дозволило стартонути драйвер, але тільки один раз. Додавання опору 1-2Ома послідовно на вхід драйвера дало стабільний старт та роботу м\с.
  Насправді драйверів було декілька штук і всі почанали працювати при заміні конденсатору живлення. Для надійного старту вхідний послідовний резистор 2 Ома вирішено було залишити, тим більше опір ріднього «запобіжника» був близько 0,3 Ома.  Отож все замінено стартуєм тест-драйв, який тривав не довго… Після декількох рестартів, драйвер відмовлявся працювати. Причиною того став вхідний резистор 2 Ома, 1 Вт, точніше його обрив.  Сумно, чи то такі якісні резистори, чи то зарядний струм вхідного конденсатору настілький великий. Довелось повернути рідні «запобіжники»  з якими все стабільно запускалось разом з новими конденсаторами типу lowESR ємність яких вибрав в 2мкФ замість рідного, в 1мкф.

  В драйверах приємно здивувала мікросхема  SIC9555A своєю працездатністю, можуть значить східні друзі робити якісні, комплексні рішення. Воно й не дивно за роки тренувань на виготовленні електроніки сумнівної якості, думаю, можна було б  і навчитись. Шкода лиш, що в нас такого немає.
  Відсутність вхідного фільтру (мережного фільтру) однозначний недолік, відсутність засобів захисту по входу окрім отого «запобіжника» також мінус. Сама мікросхема варта жирного +.   


  Настуний «пацієнт» являється прикладом чергової оказії розробників. Пристрій для дистанційного вимикання освітлення з трьома незалежними каналами, який чомусь відмовився вимикати один зі своїх каналів. Огляд показав працездатність пристрою, за винятком самого елетромеханічного реле одного з каналів. Пошук такого ж реле успіху не приніс, тому що в такому ж корпусі є реле тільки на 7 амперів струму проти заявлених 10 амперів рідного, хоча допустиме навантаження вказане виробником становить 550Вт на канал.  Якось трохи не сходиться 550Вт/220В = 2,5А Карл! Виходить цілком можна обійтись й значно менш потужнішим реле,а замикання контактів рідного 10А реле ставить під сумнів достовірність інформації вказаної на корпусі останнього.

 Оказією являється радіо модуль встановлений «каком кверху» над мікросхемою контролера та м\с пам’яті.
Сам модуль простий ардуіновський радіо модуль на частоту 433 МГц. Очевидно при розробці плати було правильно розведено доріжки під ніжки модуля, але для його розташування з іншої сторони.
  Пульт пристрою також піддався пальпації щупальцями автора написаного через нечітке уімкнення та вимкнення одного каналу.  Тут все виявилось на поверхні – волога + кнопки = чистка та заміна кнопки.
  Головний мінус конструкції це – конденсаторне живлення схеми керування реле + не самий якісний коричневий конденсатор в якості "гасячого".

  Приклади оказії продовжуються з іще одним імпульсним джерелом живлення закритого виконання.
З картинки кидається в очі не відповідність розміру корпусу до розміщеної в ньому конструкції. Наступним пунктом можна відмітити відгризені дроти на приєднання виходу в сумнівній точці. Подальша діагностика вказала на жорстке к.з. по лінії +310В. Причиною кози став силовий транзистор на лапку якого грамотні розробники помістили феритовий фільтр у вигляді дрібно циліндричного бісеру, який в свою чергу закріпили славнозвісним червоним герметиком «щоб не бовталось».  Сам же транзистор встановлений в ізольованому корпусі, що значно зменшує відвід тепла від кристалу напівпровідника, а відповідно і підвищує температуру  при номінальних навантаженнях. Отож транзистор розігрівся, герметик розм’якшився залишилось лиш надати прискорення всій розігрітій конструкції в одному з напрямків, що швидше всього й сталось,  в результаті феритовий девайс замкнув лапки D-S транзистора та утворив глуху козу при цьому виплавивши вхідний  запобіжник. Результат вигоряння транзистора виглядає досить кумедно, ніби випустив полум’я через п’яту точку від перевантаження.
 На диво, затворного кола транзистора, а відповідно й виходу самої м\с ШІМ контролера
OB2269 коза не торкнулась і контролер при безпосередній подачі йому напруги живлення весело задригав ніжкою Gate утворюючи на ній імпульси керування транзистором.  В результаті заміни транзистора та запобіжника блок спокійно запустився, та подав на вихід номінальну напругу. Транзистор був вибраний з неізольованим фланцем тепловідводу (відповідно ізолювальна прокладка та шайба були встановлені) , що має полегшити йому теплове життя в конструкції закритого типу.

Огляд вихідного кола випрямляча (де було незрозуміле підключення)  показав повний обхід вихідного фільтру. Вихід був під’єднаний відразу після випрямного діоду, що й зумовлювало суттєві пульсації вихідної напруги. Проблема була вирішена підключенням до рідного виходу (після конденсаторів та індуктивного фільтру) там, де дроти чомусь обкусили.  
Не зважаючи на невідповідні розміри блок видає заявлені вихідні струм та стабільну напругу. Ну буває, схемотехніку змінили, а корпуси залишились від старої конструкції.
   Дописавши текст зрозумів, що не робив фото фінальних результатів… Та то думаю нічо, китайці й так не знають української, щоб то читати, хоча так само, як і українці та інший світ, бо  90% пошукових запросів українців чомусь російською, інші 10% то запроси учнів, студентів, а також освічених людей котрі шукають значно ціннішу інформацію англійською мовою. А в тих, хто прочитав 2-3 моїх писанини, гадаю, не виникне сумнівів у результатах описаного.

1 коментар:

  1. Achima Abelard, ваш коментар надзвичайно важливий для нас. Не соромтесь видаляти рекламну контактну інформацію разом із машинним перекладом та й загалом цілим коментарем, який ніяким боком не відноситься до теми написаного. Щиро вдячний MegaSkilledTechnician!

    ВідповістиВидалити